Dziś: czwartek, 24 kwietnia 2025r.. 114 dzień roku. Imieniny: Horacego, Feliksa, Grzegorza. Okres kościelny: Okres Wielkanocny

>

TRIDUUM PASCHALNE 2025

TRIDUUM PASCHALNE

Święte Triduum Paschalne to jedna, niepodzielna liturgia trwająca trzy doby, która w tradycji Kościoła katolickiego ukazuje trzy kluczowe momenty misterium Odkupienia. Pierwszy etap to pożegnalna wieczerza, czyli Ostatnia Wieczerza, i zapowiedź ofiary Chrystusa. Drugi to wydarzenia Wielkiego Piątku, kulminujące w Jego śmierci na krzyżu. Trzeci etap obejmuje Jego spoczynek w grobie i Zmartwychwstanie. W istocie, dla wiernych Triduum Paschalne rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek wieczorem i trwa aż do Nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania, nieustannie przypominając mękę, śmierć i chwalebne Zmartwychwstanie Chrystusa.

WIELKI CZWARTEK

Dziś wieczorem, uroczystą Mszą ŚwiętąWieczerzy Pańskiej o godz. 7 w naszej parafii, rozpoczęliśmy obchody Świętego Triduum Paschalnego. Ta Msza upamiętnia Ostatnią Wieczerzę, kiedy to Chrystus pod postaciami chleba i wina ofiarował Bogu Ojcu swoje Ciało i Krew, a następnie dał je do spożycia Apostołom, polecając im, by czynili to na Jego pamiątkę. Podczas tego wydarzenia Jezus ustanowił dwa święte sakramenty: Kapłaństwo i Eucharystię. Podczas dzisiejszej Mszy Wieczerzy Pańskiej zamilkły dzwony, a celebrujący kapłan dokonał obrzędu umycia nóg dwunastu mężczyznom, zwanego „Mandatum”. Po zakończeniu Wieczerzy Najświętszy Sakrament został przeniesiony w uroczystej procesji do kaplicy adoracji, zwanej ciemnicą – na pamiątkę uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy – gdzie będzie adorowany do godziny 22:00 i przez cały Wielki Piątek.

Wielki Czwartek 2025
Wielki Czwartek 2025

 

WIELKI PIĄTEK

Wielki Piątek w naszym kościele był dniem intensywnej modlitwy związanej z Krzyżem. O godzinie 15:00 odmówiona została Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Wieczorem, o 17:00, wierni uczestniczyli w Drodze Krzyżowej, którą poprowadziły rodziny, modląc się w intencji wszystkich rodzin i małzeństw z naszej parafii.

Następnie, o 18:00, rozpoczęło się wyjątkowe nabożeństwo Męki Pańskiej. Celebrans i asysta weszli do kościoła w milczeniu, a następnie Celebrans przez chwilę leżał krzyżem przed ołtarzem. Potem odczytany został, z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według świętego Jana.Następnie Ksiądz Celebrans wraz z Księdzem Danielem odśpiewali modlitwę wstawienniczą.

Centralnym momentem liturgii Wielkiego Piątku była adoracja Krzyża, wcześniej zasłoniętego fioletowym suknem, który służba liturgiczna wniosła przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłaniał ramiona Krzyża, trzykrotnie śpiewając: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadali: „Pójdźmy z pokłonem”. Po odsłonięciu Krzyża kapłani i służba liturgiczna i wierni oddali mu cześć poprzez ucałowanie.

Po adoracji Krzyża przyniesiono z ciemnicy Najświętszy Sakrament i udzielona została wiernym Komunii Świętej.

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku była procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu przy Grobie Celebrans wystawił Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym welonem, symbolizującym całun, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Następnie odśpiewano Gorzkie Żale.

O godzinie 19:30 rozpoczęła się adoracja młodzieży przygotowującej się do bierzmowania przy Grobie Pańskim, przy którym czuwali Druhowie Strażacy. Wierni mogli adorować Najświętszy Sakrament w naszym kościele do godziny 22:00.

Wielki Piątek 2025
Wielki Piątek 2025

 

WIELKA SOBOTA

Święcenie pokarmów

Uroczystości Wielkiej Soboty, jak co roku rozpoczeły się w naszej parafii od poświęcenia przyniesionych przez wiernych pokarmów, które będą spożywane podczas Wielkanocnego śniadania w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego po Mszy Rezurekcyjnej.

Święcenie pokarmów 2025
Święcenie pokarmów 2025

 

Wigilia Paschalna

W naszej świątyni przez cały dzień w Wielką Sobotę, tak jak  w Wielki Piątek i wierni mieli możliwość adoracji Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie wystawionym w Grobie Pańskim. Kulminacyjnym momentem Triduum Paschalnego była uroczysta Msza Święta Wigilii Paschalnej, która rozpoczęła się w sobotę o godzinie 19:00. Ta wyjątkowa celebracja jest pamiątką przejścia (Paschy) od śmierci do nowego życia przez Zmartwychwstanie Pańskie i stanowi już część Niedzieli Zmartwychwstania.

Liturgia tej szczególnej nocy składała się z czterech bogatych części:

  1. Obrzęd Światła: Rozpoczęliśmy od poświęcenia ognia, od którego zapłonął Paschał – symbol Chrystusa Zmartwychwstałego. Ksiądz Daniel uroczyście wniósł płonącą świecę do świątyni, trzykrotnie oznajmiając: ŚWIATŁO CHRYSTUSA. Następnie rozbrzmiał przepiękny Exultet, uroczyste orędzie paschalne wyśpiewane równiez przez Księdza Daniela na cześć Chrystusa, który jest naszym Światłem.

  2. Liturgia Słowa: Wysłuchaliśmy trzech czytań, przeplatanych odśpiewaniem psalmów. Czytania te przypomniały nam kluczowe wydarzenia z historii zbawienia, ze szczególnym uwzględnieniem wyjścia Izraela z niewoli egipskiej. Ewangelia opowiedziała o odkryciu pustego grobu przez niewiasty w poranek wielkanocny, świadcząc o Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

  3. Obrzęd Poświęcenia Wody Chrzcielnej: Ksiądz Daniel poświęcił wodę chrzcielną, zanurzając w niej Paschał. Po odnowieniu naszych przyrzeczeń chrzcielnych, a następnie pokropił zgromadzonych wiernych tą święconą wodą.

  4. Liturgia Eucharystyczna: W tej najważniejszej części dziękowaliśmy Bogu za tajemnicę Paschy. W postawie stojącej, uroczyście został przez wiernych odśpiewany hymn: "Te Deum – Ciebie Boga wysławiamy". Po Komunii Świętej Ksiądz Proboszcz skierował do parafian świąteczne życzenia i wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do głębokiego przeżycia Triduum Paschalnego.

  5. Adoracja Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie wystawionym w Grobie Pańskim zaokńczyła się o 22.00

Wigilia Paschalna 2025
Wigilia Paschalna 2025

 

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Ostatni dzień Triduum Paschalnego pełen jest wielkanocnej radości, u której podstaw odnajdujemy cud zmartwychwstania. Dzisiejszą poranną Mszę rezurekcyjną  poprzedziła uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem wyniesionym z grobu Pana Jezusa przez Księdza Daniela w asyście służby liturgicznej, druhny i druhów z OPS Przyłęk i OSP Mszadla Nowa oraz wiernych zgromadzonych w kościele.  Triumfalne bicie dzwonów ma przypomnieć trzęsienie ziemi towarzyszące zmartwychwstaniu. Krzyż  ozdobiony czerwoną stułą - znak Jezusa Kapłana, który złożył siebie na ofiarę. W okresie wielkanocnym tak ozdobiony krzyż wraz z figurą Jezusa Zmartwychwstałego umieszczony jest w widocznym miejscu przy ołtarzu.  Idący w procesji niosą krzyż, figurę Zmartwychwstałego, a także zapalony paschał, kapłan zaś trzyma przed sobą monstrancję z Hostią. Wszyscy śpiewają pieśń "Wesoły nam dzień dziś nastał",  Tradycyjna procesja trzykrotnie okrąża kościół. (Przy nim zwykle znajdował się cmentarz grzebalny - także i zmarłym głoszono wieść o zmartwychwstaniu). Procesja kończy się odśpiewaniem dziękczynnego hymnu Ciebie, Boga, wysławiamy. Wielkanocną Mszę św. kapłani celebrują w białych szatach. Teksty liturgiczne są pełne radości ze zwycięstwa Pana Jezusa odniesionego nad śmiercią. Symbolem zwycięskiego Jezusa jest figura Zmartwychwstałego z chorągwią w ręku, wystawiana aż do uroczystości Wniebowstąpienia.  Triduum Paschalne dobiega końca po odprawieniu wieczornych nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, zwanej też I Niedzielą Wielkanocną.

Rezurekcja 2025
Rezurekcja 2025

 



Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Obraz miniaturka, zapowiedź artykułu numer: 147

Życzenia Wielkanocne

Publikacja: poniedziałek, 21 kwietnia 2025r.

Więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone. Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Przyłęku 2025r

Licznik wejść na stronę: 273 628

Wykonanie: WebInspiracje