Posługa sakramentalna wobec wiernych Kościołów Wschodnich
W związku z wojną na Ukrainie i wzrastającą liczbą uchodźców,
którzy zamieszkują na terenie naszej diecezji, przypominamy, że Radomiu jest parafia obrządku greckokatolickiego. Msza święta jest sprawowana w każdą niedzielę o godzinie 14.00 w kaplicy przy parafii św. Kazimierza w Radomiu, ul. Główna 16.
Proboszczem parafii jest ks. Igor Małysh, który posługuje się językiem ukraińskim. Podajemy nr telefonu Ks. Igora do wiadomości Księży .
Ponadto zgodnie z normami Kodeksu Prawa Kanonicznego, przypominamy o zasadzie tzw. „Gościnności sakramentalnej”. Wystarczającym więc powodem dla jej zastosowania jest rzeczywiste pragnienie wiernego przystąpienia do sakramentu. Gościnność ta nie jest też ograniczona do jednorazowego aktu, lecz może trwać tak długo, jak długo istnieje wspomniana wyżej fizyczna lub moralna niemożność dotarcia do szafarza własnego wyznania. Udzielając eucharystycznej gościny należy się jednocześnie wystrzegać „nawet czysto pozornego prozelityzmu”.
W skrócie:
1. Wszystkim wiernym Kościołów Wschodnich, którzy nie mają normalnego dostępu do szafarza ze swego wyznania, w Kościele katolickim możemy udzielać sakramentów Eucharystii, pokuty i namaszczenia chorych tak długo, jak będzie potrzeba.
2. Do dopuszczenia do sakramentu Eucharystii wystarcza prośba ze strony wiernego, który w swoim sumieniu decyduje, czy jest odpowiednio dysponowany. Jeśli nie, można zachęcić do skorzystania z sakramentu pokuty.
3. Należy pamiętać, że wierni Kościołów Wschodnich otrzymują wraz z chrztem także bierzmowanie oraz sakrament Eucharystii.
4. Nie ma ograniczeń co do stosowania obrzędów pogrzebu.
Podstawa prawna: CIC, Dyrektorium Ekumeniczne 1993
Ks. Marek Fituch
Kanclerz Kurii
Poprzedni artykuł
Przekaż 1 % podatku na CARITAS, w ten sposób pomagasz potrzebującym.
Publikacja: niedziela, 13 lutego 2022r.
Następny artykuł
Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi
Publikacja: sobota, 26 marca 2022r.