Dziś: czwartek, 25 kwietnia 2024r.. 116 dzień roku. Imieniny: Marka, Jarosława, Wasyla. Okres kościelny: Okres Wielkanocny

>

TRIDUUM PASCHALNE

Liturgia Świętego Triduum Paschalnego stanowi jedną całość rozciągniętą na trzy pełne doby (Triduum oznacza trzy dni). W tradycji Kościoła rzymskokatolickiego Triduum uobecnia trzy etapy misterium Odkupienia. Etap pierwszy - pożegnalna uczta, czyli Ostatnia Wieczerza, oraz zapowiedź ofiary, etap drugi - wydarzenia Wielkiego Piątku zakończone śmiercią Chrystusa na krzyżu, etap trzeci - spoczynek w grobie i zmartwychwstanie. W istocie dla chrześcijan Triduum Paschalne trwa nieprzerwanie od Mszy Wieczerzy Pańskiej w wieczór wielkoczwartkowy, aż do Nieszporów Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego w Niedzielę Wielkanocną wieczorem, uobecniając mękę, śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa.


WIELKI CZWARTEK

Wieczorem rozpoczyna się uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej, która stanowi zarazem początek Świętego Triduum Paschalnego. Jest ona sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina Swoje Ciało i Swoją Krew, a następnie dał Apostołom do spożycia oraz nakazał im, by czynili to na Jego pamiątkę. Podczas tego wydarzenia, Jezus Chrystus ustanowił dwa sakramenty święte: Kapłaństwo i Eucharystię. Podczas dzisiejszej Mszy Wieczerzy Pańskiej zamilkły dzwonki, e obrzęd umycia nóg 12 mężczyznom czyli tzw.  „Mandatum”. Po zakończeniu Wieczerzy Najświętszy Sakrament został przeniesiony w uroczystej procesji do kaplicy adoracji, zwanej ciemnicą(na pamiątkę uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy), gdzie będzie możliwość adoracji do późnych godzin nocnych i przez cały Wielki Piątek.  

Wielki Czwartek 2023
Wielki Czwartek

 

WIELKI PIĄTEK
Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu w naszym kościele odprawiana jzostała niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans i asysta weszli do kościoła w ciszy. Następnie przed ołtarzem przez chwilę Celebrans leżał krzyżem, a po modlitwie wstępnej  nastąpiły czytania i opis Męki Pańskiej według św. Jana z podziałem na role. 

Kolejnym etapem była bardzo uroczysta modlitwia wstawiennicza, w której Kościół poleca Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni. Szczególnie przejmujące są modlitwy o jedność chrześcijan, prośba za niewierzących i za Żydów.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej była adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż został wyniesiony przed ołtarz, a następnie Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewał trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiedzieli: „Pójdźmy z pokłonem”. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przyniesiony zostaje Najświętszy Sakrament i wiernym udzielona zostaje Komunia Święta.

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku Była procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie Celebrans umiwystawił Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Po tym następiło ośpiewanie Gożkich Żali w trakcje których Krzyż został położony przed ołtarzem, a wierni adorowali go poprzez uklęknięcie i ucałowanie.

Wielki Piątek 2023
Wielki Piątek

WIELKA SOBOTA

Uroczystości Wielkiej Soboty rozpoczeły się w naszej parafii od poświęcenia przyniesionych przez wiernych pokarmów, które będą spożywane podczas Wielkanocnego śniadania w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Święcenie pokarmów
Święcenie pokarmów

 

Przez cały dzień wierni mieli możliwość adorowania Pana Jezusa i Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim w naszej świątyni. O 18 Msza Święta Wigilii Paschalnej. Jest to celebracja przejścia (paschy) ze śmierci do nowego życia przez zmartwychwstanie. Odprawiana powinna być przed północą, tj. w sobotę późnym wieczorem i należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Nabożeństwo w naszej parafii składało się z czterech zasadniczych części:

1. Obrzęd światła, na który składają się: poświęcenie ogniska, zapalenie paschału i uroczyste wniesienia go przez Księdza Daniela do świątyni z trzykrotnym oznajmieniem: ŚWIATŁO CHRYSTUSA .

Na koniec tej części Ksiądz Daniel  odśpiewał Exultet, czyli przepiękną pieśń na cześć światła, którym jest Chrystus.

2. Liturgia Słowa – szczególnie bogata w tym dniu (8 czytań) – ma nam przypomnieć najważniejsze momenty z historii zbawienia, zwłaszcza przejście ludu Izraela przez Morze Czerwone. Ewangelia opowiada o odkryciu w wielkanocny poranek przez niewiasty pustego grobu Chrystusa.

3. Obrzęd poświęcenie wody chrzcielnej, w trakcie którego Ksiądz Proboszcz zanurzył Paschał w naczyniu z wodą, którą  po odnowienu przyrzeczeń sakramentu chrztu św. Ksiądz Daniel pokropił wszystkich wiernych obecnych w kościele.

4. Liturgia Eucharystyczna, która tej nocy jest wielkim dziękczynieniem za wydarzenia paschalne. Po komunii Świętej Ksiądz Proboszcz złożył zebranym parafianom życzenia świąteczne i podziękował wszyystkim zaangażowanym w prze żywanie okresu Triduum Paschalnego i Wielkanocy.

 

Wielka Sobota 2023
Wielka Sobota

 

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Ceremonię Triduum Paschalnego w naszej świątyni zakończyła uroczysta procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem, która jest radosnym ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego. Procesję rozpoczął celebrujący Mszę Świętą Rezurekcyjną Ksiądz Proboszcz  przy Grobie Pańskim, przy którym śpiewem oznajmił zmartwychwstanie Chrystusa. Następnie procesja rezyrekcyjna z Najświętszym Sakramentem i niesioną figurą Chrystusa Zmartwychwstałego wyruszyła ze Świątyni i  trzy razy obeszła dookoła kościół . Po powrocie do kościoła rozpoczyna się Msza Święta w intencji  Dusz Czyśccowych w Czyśccu cierpiących. W trakcie mszy wierni wraz z kapłanami odśpiewali  hymn „Chwała na wysokości”, a
 po rozdaniu Komunii wiernym został odśpiewany uroczysty Hymn Te Deum „Ciebie, Boga wysławiamy”. Od dzisiejszej Niedzieli przy ołtarzu krzyż jest ozdobiony czerwoną stułą, znajduję się tam także paschał oraz figura Chrystusa Zmartwychwstałego sumblizuująca Zwycięstwo Jezusza Chrystusa nad śmiercią. 

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

 



Poprzedni artykuł

Obraz miniaturka, zapowiedź artykułu numer: 61

Życzenia dla Kapłanów

Publikacja: czwartek, 6 kwietnia 2023r.

Więcej

Następny artykuł

Wszelkie prawa zastrzeżone. Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Przyłęku 2024r

Licznik wejść na stronę: 143 614

Wykonanie: WebInspiracje