Dziś: poniedziałek, 29 kwietnia 2024r.. 120 dzień roku. Imieniny: Rity, Katarzyny, Bogusława. Okres kościelny: Okres Wielkanocny

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata i święto Liturgicznej Służby Ołtarza

Patrzałem w nocnych widzeniach: a oto na obłokach nieba przybywa jakby Syn Człowieczy. Podchodzi do Przedwiecznego i wprowadzają Go przed Niego. Powierzono Mu panowanie, chwałę i władzę królewską, a służyły Mu wszystkie narody, ludy i języki. Panowanie Jego jest wiecznym panowaniem, które nie przeminie, a Jego królestwo nie ulegnie zagładzie.

(Dn 7,13-14)

Do liturgii uroczystośc tę wprowadził papież Pius XI w 1925 r. na zakończenie roku jubileuszowego. Nakazał wtedy, aby we wszystkich kościołach tego dnia po głównym nabożeństwie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmówić litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu. Początkowo uroczystość obchodzono w ostatnią niedzielę października; reforma soborowa przeniosła jej termin na ostatnią niedzielę roku liturgicznego.

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata to patronalne święto Liturgicznej Służby Ołtarza. Wszyscy należący do służby liturgicznej: ministranci, lektorzy i schola w tym dniu składają lub odnawiają swoje przyrzeczenia godnego służenia Bogu w kościele i w codziennym życiu.

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata
Święto służby liturgicznej Ołtarza

Życzenia Świąteczne Ks. Biskupa i Ks. Proboszcza

Publikacja: niedziela, 24 grudnia 2023r.